Ozonowanie samochodu – przewodnik expondo

Udostępnij

Autor expondo expert
16 sierpnia, 2021

Ozonowanie auta pozwala skutecznie pozbyć się stęchlizny, zapachu zwierzęcej sierści czy papierosowego dymu. Pomoże również oczyścić zagrzybioną klimatyzację. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić zabieg oraz jaki sprzęt do tego wybrać.

Udostępnij

Ozonowanie auta pozwala skutecznie pozbyć się stęchlizny, zapachu zwierzęcej sierści czy papierosowego dymu. Pomoże również oczyścić zagrzybioną klimatyzację. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić zabieg oraz jaki sprzęt do tego wybrać.

Na czym polega ozonowanie samochodu?

Aby zrozumieć, na czym polega ozonowanie samochodu, należy wiedzieć, jak działa ozonator. Urządzenie to za sprawą wyładowań elektrycznych generuje trójatomowe cząstki tlenu zwane ozonem, które odznaczają się bardzo dużą reaktywnością. Gaz ten uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych środków wyjaławiających i stosuje się go w niemal każdej dziedzinie życia – przemyśle, usługach, lecznictwie, motoryzacji czy w użytku prywatnym. Jego cząstki przenikają do wnętrza szkodliwych komórek grzybów, bakterii i wirusów, niszcząc ich materiał genetyczny. Z powodzeniem rozkładają też lotne związki powodujące alergie lub posiadające nieprzyjemny zapach. Ozon pomaga również usunąć z powietrza szkodliwe opary farb lub rozpuszczalników.

Warto minimum raz w roku przeprowadzać rutynowe ozonowanie klimatyzacji oraz ozonowanie wnętrza samochodu. Dzięki temu pozbędziemy się groźnej pleśni z instalacji, a tapicerka odzyska neutralny zapach bez śladów stęchlizny.

Co daje ozonowanie samochodu?

Odgrzybianie klimatyzacji oraz dezynfekcja samochodu to prosty przepis na zdrową atmosferę wewnątrz auta. Po zabiegu kierowca i pasażerowie odzyskają komfort podróżowania, przestaną być także narażeni na szkodliwe działanie grzybów czy roztoczy. Substancje, które wydzielają te mikroorganizmy, mogą bowiem uczulać oraz powodować schorzenia dróg oddechowych.

Wiele osób, które nabyły pojazd od palacza tytoniu, zastanawia się, jak usunąć zapach papierosów z samochodu. Z pomocą przychodzi właśnie generator ozonu skutecznie niwelujący odór dymu. Dlatego też coraz częściej ozonatory można spotkać nie tylko w salonach auto detailingu, ale także w komisach samochodowych. Dzięki prostemu zabiegowi ozonowania klientów nie odstraszy już zapach tytoniu lub wydobywająca się z klimatyzacji stęchlizna. Skuteczność generatorów pozwala również przywrócić świetność autu po „psiarzu”. Zapach zwierzęcej sierści potrafi się bowiem w nim bardzo długo utrzymywać.

Nie jesteś przekonany? Przeczytaj badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną, które potwierdziły, że proces ozonowania wykonany generatorem Ulsonix może stanowić doskonałe uzupełnienie tradycyjnych sposobów dezynfekcji i usunie zanieczyszczenia biologiczne.

RAPORT GENERATOR OZONU – WYSOKA SKUTECZNOŚĆ – POBIERZ

Jaki ozonator do samochodu wybrać?

Maszyna do ozonowania samochodu powinna być dostosowana do wielkości auta. Mały ozonator o niewielkiej wydajności nie będzie skuteczny, jeżeli zamierzamy odkazić autobus, wnętrze naczepy ciężarówki lub dużego vana przewożącego pasażerów. Natomiast bardzo efektywny, specjalistyczny generator do ozonowania samochodu wyposażony w przewód do klimatyzacji okaże się zbędny, jeżeli mamy małe autko miejskie. W jego przypadku wystarczy sprzęt o wydajności ozonu od ok. 1200 mg/h.

Co do zasady, wybierając urządzenie do ozonowania samochodu w celach prywatnych lub komercyjnych, warto postawić na uniwersalność. Generator wytwarzający 4000-20000 mg/h szybko zdezynfekuje każde osobowe auto, a w razie potrzeby przyda się w przypadku remontu mieszkania lub odświeżenia zalanej piwnicy. Można go będzie również z powodzeniem wykorzystać do dezynfekcji biura czy pomieszczeń użytkowych. Należy przy tym pamiętać, że im mniejsza wydajność generatora, tym dłużej musi on pracować.

Funkcjonalne generatory ozonu marki ulsonix stanowią sprzęt niezbędny podczas dezynfekcji oraz usuwania nieprzyjemnych zapachów z różnego rodzaju pomieszczeń, pojazdów oraz łodzi. Sprawdzą się także podczas odgrzybiania klimatyzacji w samochodach.

Jak ozonować samochód?

Mamy już urządzenie wytwarzające ozon. A zatem – jak ozonować samochód? Żeby proces był skuteczny, musi trwać na tyle długo, aby gaz wypełnił wszystkie zakamarki i zdążył przereagować ze szkodliwymi substancjami. Wnętrze powinno zostać też możliwie jak najbardziej uszczelnione. W przypadku ozonatorów z rurami należy przewód wprowadzić do wnętrza przez uchylone okno. Powstałą szparę się następnie zakleja (np. kartonem i taśmą).

Jeżeli mamy niewielki przenośny model, sprawa jest dużo prostsza. Urządzenie należy po prostu postawić na siedzeniu pasażera. Ozon jest cięższy od powietrza, więc dobrze jest zrobić ozonowanie samochodu, stosując podwyższenie np. z pudełka lub plastikowego wiaderka. Następnie trzeba odkręcić klimatyzację na najniższej możliwej temperaturze, ustawiając nadmuch na szyby.

Jeżeli nie mamy do dyspozycji specjalistycznego urządzenia, możemy zrobić ozonowanie klimatyzacji, używając ozonu w sprayu do samochodu. Strumień z puszki należy skierować wówczas bezpośrednio na parownik lub do kratki wentylacyjnej.

Jak długo trwa ozonowanie auta?

Ozonowanie samochodu – jak długo powinno trwać? Wszystko zależy od stopnia zagrzybienia klimatyzacji oraz występowania innych czynników. Jeżeli ma to być rutynowy, profilaktyczny zabieg, to wystarczy ok. 30 minut. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z wnętrzem mocno przesiąkniętym tytoniowym dymem lub zapachem po czymś, co w środku auta zgniło, cały proces może trwać nawet 2 godziny. Czasem też trzeba go po kilku dniach powtórzyć.

Warto przy tym wiedzieć, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Ozon jest bardzo agresywnym środkiem, którego właściwości utleniające przyspieszają starzenie się elementów wnętrza auta. Należy zatem uważać, aby nie przesadzić i lepiej unikać bez wyraźnej potrzeby zbyt częstego, a przy tym długotrwałego ozonowania. Dodatkowo, jeżeli mamy na fotelach elegancką skórzaną tapicerkę, to warto ją osłonić w trakcie dezynfekcji np. folią.

Po zakończeniu odkażania ozonem należy pojazd przewietrzyć przez ok. 10-15 minut.

Ile kosztuje ozonowanie samochodu?

W przypadku ozonowania samochodu cena uzależniona jest ściśle od długości trwania zabiegu, jego intensywności oraz lokalizacji zakładu. Generalnie najdrożej liczą sobie firmy w dużych miastach wojewódzkich. Np. w stolicy czy Krakowie koszt standardowej dezynfekcji może wynieść nawet powyżej 150 zł. W małym mieście zwykle nie przekroczy zaś 50-70 zł.

Przeliczając sobie, ile kosztuje ozonowanie auta w zakładzie, a ile zakup ozonatora, nietrudno dojść do wniosku, że w wielu przypadkach opłacalne może być nabycie sprzętu na własność. Dobrej klasy generator ozonu dostaniemy już za 300-400 zł, a posłuży nam długie lata.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyposażyć wózek pokojowej?

W branży hotelowej profesjonalnie wyposażony wózek pokojowej jest kluczowym elementem utrzymania wysokich standardów czystości i efektywności…

Czytaj więcej

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i panelowy?

Czyste kaloryfery to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności ogrzewania i zapewnienie zdrowego środowiska w…

Czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?

Czy zauważyłeś kiedyś małe, srebrzyste owady przemykające po kątach twojej łazienki lub kuchni? Są to rybiki…

Czytaj więcej

Czyszczenie fug domowymi sposobami, które działają!

Brudne fugi to zmora wielu domów. Te niewielkie szczeliny między płytkami mogą znacząco wpłynąć na estetykę…

Czytaj więcej