Outlet
Produkty w outlecie to naprawione produkty zwrócone przez klientów lub produkty wystawowe. Mogą mieć niewielkie defekty kosmetyczne, jednak technicznie są całkowicie sprawne. Przysługuje na nie normalne prawo gwarancji i zwrotu.

Produkt: EX20010577

|

Model: RCBM-3/4R

Outlet Stacja do zup - 3 x 2,75 l - stal szlachetna

1199,00 zł 1479,00 zł
Ceny zawierają VAT

Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 1479,00 zł

Gotowe do wysyłki!

Czas dostawy to ok. 1-2 dni

W 100% bezpieczna płatność

  • Uniwersalność – do gotowania i podgrzewania potraw
  • Ochrona – kąpiel wodna minimalizuje ryzyko przypalenia
  • Wygoda – termostaty utrzymują dania w odpowiedniej temperaturze
  • Intuicyjność – łatwe w obsłudze pokrętła
  • Solidność i nowoczesność – stal szlachetna

OPIS PRODUKTU

Stacja do zup hot pot 8,25 l Royal Catering

Marka Royal Catering prezentuje uniwersalną stację do zup hot pot do użytku w restauracjach, stołówkach, bufetach, hotelowych kuchniach oraz np. na bankietach lub obozach czy koloniach. Podgrzewacz gastronomiczny model RCBM-3/4R nadaje się również do przyrządzenia warzywnego ragout, gulaszu, podgrzania fasolki po bretońsku i tym podobnych dań.

Trzykomorowy bemar elektryczny RCBM-3/4R – opis

Trzy termostaty umożliwiają ustawienie temperatury w zakresie od 30 do 110°C dla każdej komory z osobna, co pozwala ugotować lub utrzymać w cieple szereg rozmaitych potraw. Regulacja odbywa się za pomocą intuicyjnych pokręteł. Kontrolki sygnalizują, kiedy danie osiągnęło optymalną temperaturę.

Stal szlachetna, z której wykonano bemar hot pot od Royal Catering, cechuje się odpornością na korozję, działanie zawartych w pożywieniu kwasów oraz mechaniczne uszkodzenia. Jej gładką powierzchnię prosto oczyścić za pomocą gąbki i łagodnego detergentu. Zrobione z tego materiału sprzęty są bardzo wytrzymałe i długo zachowują nowoczesny wygląd.

Kąpiel wodna (cylinder do gotowania potraw zanurzony jest we wrzątku) zapobiega nadmiernemu podgrzaniu danej potrawy, a przez to jej przypaleniu. Ułatwia również zachowanie odpowiedniej temperatury zupy przez długi czas, nawet w przypadku odłączenia modelu RCBM-3/4R od źródła zasilania.

Ergonomia to cecha wyróżniająca sprzęt. Zaokrąglone pojemniki łatwo jest utrzymać w czystości, a pokrywki z uchwytami z tworzywa sztucznego zapobiega utracie ciepła. Stacja do zup posiada cztery antypoślizgowe nóżki, które umożliwiają pewne postawienie jej na śliskiej powierzchni. Zabezpieczają też bemar przed przewróceniem w razie przypadkowego potrącenia.

Bemar jest użyteczny dla firm z branży HoReCa. Model RCBM-3/4R sprawdzi się podczas gotowania zup oraz wolnego duszenia różnych dań. Można w nim również przechowywać w odpowiedniej temperaturze dodatki do potraw typu ryż, ziemniaki. Solidny i trwały podgrzewacz do potraw od Royal Catering charakteryzuje się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości produktu.

DANE TECHNICZNE