Wałki odbioru mocy (WOM)

Zainspiruj się blogiem expondo

Co to jest wałek WOM w ciągniku?

WOM, czyli wał odbioru mocy, jest urządzeniem mechanicznym, które umożliwia przekazywanie mocy obrotowej z silnika do innej maszyny, takiej jak np. pompa lub prasa. Wałek WOM zazwyczaj montuje się bezpośrednio na ciągniku. Czasem możesz go również znaleźć na innych maszynach, takich jak kombajny, żniwiarki i prasy do siana.

Wałek odbioru mocy to sprzęt niezbędny w rolnictwie, sadownictwie, jak i pracach leśnych czy budowlanych. Sprawdza się w traktorach tak samo jak siedzenia ciągnikowe. Charakteryzuje się dużą uniwersalnością, ponieważ możesz go zastosować do bardzo wielu maszyn. Na rynku znajdziesz m.in.:

  • wałek WOM do kosiarki bijakowej,

  • wałek WOM do kosiarki dyskowej

  • wałek WOM do brony aktywnej,

  • wałek WOM do prasy rolującej,

  • wałek WOM do zgrabiarki,

  • wałek WOM do kopaczki.

Konstrukcja wałka odbioru mocy różni się w zależności od jej zastosowania. Przykładowo, jeśli chcesz, aby WOM obsługiwał świder lub zgrabiarki do siana, musi posiadać wystarczający moment obrotowy, aby przedrzeć się przez gęste trawy lub siano. Z kolei kiedy potrzebujesz go do napędu pomp hydraulicznych lub innych urządzeń hydraulicznych, to kluczowa okaże się przede wszystkim wystarczająca moc, ale niekoniecznie wysoki moment obrotowy.

Wybierz wałek odbioru mocy z oferty sklepu expondo

Sklep expondo oferuje wałki odbioru mocy polskiej marki AMA. Na naszej stronie internetowej znajdziesz również haki sprzęgające tego producenta. Dostępne w tej kategorii wałki posiadają znormalizowane połączenie 1 3/8" z 6 zębami, dzięki czemu podłączysz je do większości popularnych pojazdów. W zależności od potrzeb wybierz wałek o odpowiadającej Tobie długości oraz właściwym momencie obrotowym. W naszej ofercie znajdują się wałki WOM o momencie obrotowym od 270 do 830 Nm. Dopasujesz je np. do rozsiewaczy nawozów, opryskiwaczy polowych, pił taśmowych lub tarczowych, wciągarek leśnych, łuparek i innych.

Jak dobrać wałek WOM?

Doboru wałka WOM nie możesz pozostawić przypadkowi. Aby niezawodnie działał, musi być starannie dopasowany do maszyny. Przede wszystkim zwróć uwagę na moment obrotowy wałka i współpracującego urządzenia – mają być zgodne. Jeśli wałek ma mniejszy moment obrotowy niż maszyna, to nie będzie do niej pasował! Należy również sprawdzić sposób łączenia oraz długość wałka (wzajemna odległość osi skrajnych krzyżaków).

Zalety wałków WOM marki AMA

Wszystkie wałki AMA zrobiono z solidnych i wytrzymałych materiałów – stali oraz tworzywa sztucznego o wysokiej jakości. Dzięki temu są odporne na działanie niesprzyjających czynników pogodowych oraz uszkodzenia mechaniczne. Zdadzą egzamin w wymagających warunkach gospodarstwa rolnego.

Wałki odbioru mocy to jeszcze nie wszystko, co oferujemy w sklepie expondo! Jeśli chcesz samodzielnie wytwarzać ekologiczny opał i paszę dla zwierząt, poznaj nasz asortyment peleciarek Wiesenfield. Są to urządzenia o dużej wydajności, które pozwalają produkować zależnie od modelu nawet 300 kilogramów granulatu na godzinę.

W gospodarstwie mogą przydać się również taczki spalinowe na gąsienicach z szerokiej gamy maszyn budowlanych dostępnych w naszym sklepie. Doskonale nadają się do transportu wykopanej ziemi lub kamieni. Radzą sobie w wyboistym, błotnistym terenie i niestraszne im pochyłości do 10°.

Szukasz czegoś więcej niż dobrej jakości produktów? Mamy więc jeszcze dla Ciebie szereg dodatkowych korzyści. Robiąc zakupy u nas, zyskujesz 3-letnią gwarancję na cały asortyment. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wałek WOM do ciągnika, czy podnośniki samochodowe do warsztatu. Zapewniamy także bezpłatne wysyłki i zwroty, więc nie musisz się martwić wysokimi kosztami dostawy. Masz także 30 dni na rezygnację, jeśli produkt nie spełni Twoich oczekiwań. Zrób zakupy w expondo już dziś!