Kompostowniki

Zainspiruj się blogiem expondo

Oferta kompostowników ogrodowych w sklepie expondo.pl

Szukasz najlepszego sposobu na utrzymanie porządku w ogrodzie, segregowanie bioodpadów, a jednocześnie na zyskanie naturalnego nawozu dla Twoich roślin? Aby to wszystko, zrealizować potrzebujesz tylko jednej rzeczy – kompostownika ogrodowego marki hillvert!

Jest to świetne rozwiązanie, jeśli uwielbiasz spędzać czas wśród roślin w ogrodzie, sadzie, szklarni czy na działce! Dzięki kompostownikom w ekologiczny sposób pozbędziesz się opadłych liści, skoszonej trawy, wyrwanych chwastów czy wyschniętych kwiatów. Przydadzą Ci się też do utylizacji niektórych resztek z kuchni. A gdy już wszystkie odpadki ulegną rozkładowi, gotowy kompost wykorzystasz do nawożenia ziemi w sposób przyjazny dla środowiska.

Produkty dostępne w ofercie sklepu expondo.pl pozwolą Ci wygodnie, a zarazem wydajnie stworzyć miejsce do kompostowania. Przemyślana konstrukcja sprawia, że pryzma zachowuje optymalne właściwości umożliwiające efektywny przebieg procesu. Otwory wentylacyjne zapewniają przewiew, a system nawadniania kropelkowego odpowiednią zawartość wody. Dzięki temu kompost nie będzie ani za suchy, ani za wilgotny.

Dodatkowo kompostowniki plastikowe wykonano z bardzo mocnego tworzywa sztucznego znoszącego trudne warunki panujące na zewnątrz. Nie musisz się więc martwić o ich trwałość. Z kolei zamknięta konstrukcja uniemożliwia zwierzętom dotarcie do pryzmy. Gdy chcesz dostać się do wnętrza kompostownika, wystarczy otworzyć wieko i opróżnić wiaderko, taczkę lub wózek ogrodowy, w których zebrałeś bioodpady. Zastosowanie dolnych drzwiczek pozwala z kolei na wygodne wybieranie świeżego kompostu do nawożenia.

Jak duży powinien być kompostownik ogrodowy?

Kupując kompostownik ogrodowy dla siebie, najważniejsze co musisz sprawdzić, to jego rozmiar. Na pewno nie powinien on być zbyt mały, ponieważ nie zmieścisz do niego wszystkich odpadków. Zbyt duży będzie zwyczajnie zajmował o wiele więcej miejsca w ogrodzie, niż jest to konieczne. Jaki więc kompostownik wybrać?

W kategorii „sprzęt ogrodniczy” znajdziesz produkty o różnej pojemności – od 740 l do nawet 1260 l! Chcąc wybrać najlepszy dla siebie, zmierz wcześniej wielkość swojej działki. Dlaczego? Przyjmuje się, że na 1 l pojemności kompostownika powinien przypadać 1 m2 ogrodu. Dodatkowo w przypadku dużego trawnika warto doliczyć jeszcze 0,5 m2. Jeśli planujesz kompostować też resztki z kuchni, to potrzebujesz kolejnych 100-150 l.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując kompostownik?

Istotnym, ale niestety często pomijanym aspektem przy zakupie kompostownika ogrodowego jest jego wygląd. Powinien on być jak najbardziej nierzucający się w oczy. W przeciwnym razie po wejściu do ogrodu będzie od razu przykuwał wzrok, a to nie jest jego funkcja.

Mając to na uwadze, najlepiej zdecydować się na kompostownik ogrodowy o kolorach, które dobrze się kamuflują z otoczeniem. Należą do nich zielony, czarny, a także szary. Dzięki nim wystarczy postawić skrzynkę na kompost w cieniu, w rogu ogrodu, a mało kto go zauważy.

Czy warto kupować kompostownik plastikowy?

Czy jest coś, co przemawia za wyborem kompostowników z Tworzywa sztucznego, nad drewnianymi czy murowanymi? Oczywiście, że tak! Jakie są zalety kompostowników plastikowych?

  1. W kompostownikach plastikowych pryzma rozkłada się szybciej. Warunki panujące wewnątrz przyspieszają cały proces, więc w stosunkowo krótkim czasie otrzymasz idealny nawóz dla swoich roślin.
  2. Ochrona przed wyschnięciem. Zamknięta konstrukcja zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z kompostu, dzięki czemu latem nie musisz go oblewać wodą, aby zachować odpowiednią wilgoć. Stanowi to naprawdę duże ułatwienie.
  3. Postawienie plastikowej skrzynki na bioodpady jest prostsze niż zbudowanie jej z desek czy cegieł. Wystarczy, że kupisz kompostownik w sklepie expondo.pl, rozpakujesz go i postawisz w ogródku!

Gdzie postawić kompostownik ogrodowy?

Zanim zamówisz własną skrzynię na bioodpady, warto wcześniej wytyczyć odpowiednie miejsce na Twojej działce. Dzięki temu, po jego dostarczeniu od razu możesz wrzucać pierwsze rośliny i resztki z kuchni. W takim razie, gdzie ustawić kompostownik ogrodowy?

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że kompostownik nigdy nie będzie najbardziej atrakcyjnym elementem Twojego podwórka. W związku z tym nie ma sensu stawiać go na samym środku lub w pobliżu kwiecistej rabaty. Kompostownik najlepiej postawić na uboczu, tak żeby nie rzucał się w oczy. Staraj się też nie umieszczać go zaraz przy płocie, żeby nie zrazić do siebie sąsiadów. Unikaj również miejsc bez cienia i narażonych na działanie wiatru. Duże nasłonecznienie w połączeniu z silnymi podmuchami powietrza mogą przyspieszyć wysychanie pryzmy, a tego chcesz uniknąć.

Pamiętaj też o tym, żeby nie izolować kompostownika ogrodowego od gruntu. Nie stawiaj go na deskach, folii, a już na pewno nie na betonie! Otwarte dno skrzynki umożliwia bowiem swobodne spływanie nadmiaru wody z pryzmy.

Co można wrzucać do kompostownika?

Kompostowniki ogrodowe hillvert to idealne miejsce na składowanie różnorodnych bioodpadów. Nie oznacza to jednak, że możesz do nich wrzucać co popadnie. Jeśli będziesz to robić, wówczas kompost będzie bezwartościowy, a nawet szkodliwy dla Twoich roślin! Co zatem można wrzucać do kompostownika ogrodowego?

Bez obaw możesz wyrzucać:

  • opadłe liście i owoce,
  • stare warzywa,
  • skoszoną trawę,
  • wyschnięte kwiaty


Jest to też świetne miejsce na wyrwane chwasty, pod warunkiem że nie mają nasion! Zwróć też uwagę, żeby na liściach nie było śladów choroby. W przeciwnym razie podczas nawożenia możesz nieświadomie zarazić resztę roślin w ogrodzie. Twardsze elementy takie jak gałęzie, korzenie czy pędy najlepiej wcześniej dokładnie rozdrobnić. Przydarzą się do tego odpowiednie maszyny ogrodnicze, np. rębaki lub piły.

A co z resztkami z kuchni? Tutaj do bioodpadów zaliczamy:

  • obierki po owocach i warzywach
  • fusy po kawie oraz herbacie
  • skorupki jaj.


Do kompostownika ogrodowego wyrzucisz też pocięty, niezadrukowany papier, tekturę, wytłoczki po jajkach czy ręczniki papierowe. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj mięsa, kości, nabiału, odchodów, a nawet warzyw gotowanych razem z mięsem! Przyciągną one niechciane szkodniki m.in. szczury.

Aby usprawnić kompostowanie, możesz zastosować też specjalne dodatki, które przyspieszą cały proces. Jeśli chcesz się dowiedzieć o nich czegoś więcej, to zachęcamy do przeczytania naszego inspirującego artykułu o tym, co wrzucać do kompostownika.

Kompostowniki ogrodowe hillvert. Dlaczego warto je kupić?

Niemiecka marka hillvert to jeden z czołowych producentów sprzętów, maszyn i akcesoriów ogrodniczych wybieranych w całej Europie. Jej inżynierowie dokładają wszelkich starań, aby produkty bezbłędnie spełniały swoje funkcje przez wiele, wiele lat. Doskonałym tego przykładem są kompostowniki ogrodowe, bez których nie może się obejść żaden ogrodnik. Wykonanie z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, doskonałe warunki do kompostowania, prosta, a zarazem funkcjonalna konstrukcja – to wszystko przemawia za wyborem kompostowników hillvert!

To nadal za mało? Mamy dla Ciebie coś jeszcze! Robiąc zakupy w sklepie expondo.pl, otrzymujesz także 3-letnią gwarancję na cały nasz asortyment, a także darmową wysyłkę oraz zwrot. Pewnie nie będzie to konieczne, ale w razie potrzeby oferujemy także 30 dni na rezygnację z zamówienia! Nie czekaj i złóż zamówienie w sklepie expondo.pl już dziś!