Pompy zęzowe

Zainspiruj się blogiem expondo

Do czego służy pompa zęzowa?

Pompa zęzowa to sprzęt, który pozwala usuwać wodę z najniższego miejsca kadłuba jednostki pływającej, czyli zęzy. Wody, która tam trafia, trzeba się po prostu pozbyć, bo zęza nie jest przeznaczona do jej gromadzenia. Urządzenie sprawdza się zarówno na dużych statkach, w łodziach, jak i kajakach. Zależnie od wielkości i przepływu jest przystosowane do działania w różnych jednostkach.

W sklepie expondo.pl znajdziesz pompy zęzowe ręczne i automatyczne do użytku na jachtach, w łodziach i kajakach. Odmienne parametry sprawiają, że z łatwością znajdziesz produkt dopasowany do swoich wymagań. Oprócz pompy zęzowej na naszej stronie zamówisz również inne akcesoria do łodzi.

Jak działają pompy zęzowe?

Pompa zęzowa do łodzi w zasadzie nie różni się sposobem działania od innych pomp. W tej roli sprawdzają się różne konstrukcje: tłokowa, wirnikowa i przeponowa. Więcej na temat rodzajów pomp do wody przeczytasz w naszym poradniku.

Budowa pompy zęzowej musi umożliwiać wypompowanie wody nie tylko z najniższego miejsca kadłuba. Powinna również poradzić sobie w innych trudno dostępnych miejscach w nisko położonych punktach jednostki pływającej.

Aby mieć pewność, że pompa zęzowa do łodzi niezawodnie zadziała w czasie potrzeby (np. po uderzeniu fali), musisz ją regularnie kontrolować. Jeśli wylot jest umieszczony nad wodą na małej wysokości, pamiętaj, że w razie mocnego przechyłu woda się tamtędy dostanie na jacht! W przypadku pompy zęzowej automatycznej sprawdzaj pływak. Wystarczy, że w ramach testu wlejesz do zęzy wiaderko wody. Zaobserwujesz wtedy, czy pływak zadziała.

Jakie są rodzaje pomp zęzowych?

Najpowszechniej wykorzystywane w żeglarstwie są dwa rodzaje pomp:

  • automatyczna pompa zęzowa
  • ręczna pompa zęzowa.


Oba są bardzo praktyczne, jednak nadają się do innych jednostek pływających. Sprawdź, która pompa zęzowa jest odpowiednia do Twoich potrzeb!

Pompa automatyczna

Automatyczna pompa zęzowa posiada silnik. Dzięki niemu charakteryzuje się dużą wydajnością. W ciągu minuty potrafi przepompować nawet kilkadziesiąt litrów wody. Wysokość podnoszenia wynosi często kilka metrów. Aby pompa automatycznie uruchomiła się, kiedy woda osiągnie określony poziom, musi być prawidłowo zamontowana. Mimo wszystkich swoich zalet pompa zęzowa automatyczna nadaje się jednak do użytku tylko wtedy, kiedy dysponujesz zasilaniem.

Pompa ręczna

Potrzebujesz przenośnego, lekkiego i poręcznego sprzętu do usunięcia wody z kajaka? Ręczna pompa zęzowa to idealne rozwiązanie! Prosta konstrukcja ma wylot u góry (najczęściej z rurą), a wlot na dole. Jej obsługa wymaga użycia nieco siły, ale jest bardzo prosta. Wystarczy użyć rękojeści. Oprócz tego rodzaju pompy zęzowej sklep expondo.pl oferuje modele wyposażone w dźwignię przeznaczone do stałego montażu.

Niewątpliwą zaletą pompy zęzowej ręcznej jest możliwość użycia jej w każdych okolicznościach, niezależnie od zasilania. Z tego powodu warto ją mieć jako sprzęt dodatkowy, kiedy jedną z Twoich części do łodzi stanowi już automatyczna pompa zęzowa.

Zamów pompę wody do łodzi, jachtu, kajaka

Pompa zęzowa do łodzi to sprzęt, który zapewni Ci nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę podczas rejsu. Okaże się niezastąpiony w sytuacji, kiedy woda zaburtowa dostanie się do zęzy, nastąpi przeciek z nieszczelnej instalacji lub para wodna skondensuje się pod pokładem.

Sklep expondo.pl oferuje różne produkty dla żeglarzy. Jednym z nich jest toaleta jachtowa. Kompaktowa konstrukcja i prosta instalacja sprawiają, że sprzęt doskonale zda egzamin nawet na pełnym morzu. Przekonaj się, że higieniczne rozwiązania można zastosować w każdych warunkach!

Spędzasz czas nie tylko na wodzie, ale również w trasie? Jeśli pokonujesz wiele kilometrów kamperem, zainwestuj w pompę ciśnieniową do wody . Jej kompaktowe wymiary doskonale sprawdzą się np. w przyczepie kempingowej.