Elektrody spawalnicze

Zainspiruj się blogiem expondo

Elektrody spawalnicze – rodzaje

Elektrody spawalnicze to jedne z niezbędnych akcesoriów spawalniczych, w które musisz się zaopatrzyć. Pozwalają bowiem wytworzyć łuk podczas spawania elektrycznego i zamykają obieg prądu. Pamiętaj, żeby właściwie je dobrać do materiału, pozycji spawania, a także czynników, na które będzie w przyszłości narażony spaw. Od elektrod spawalniczych zależą kształt i jakość spoiny. Dlatego zapoznaj się koniecznie z rodzajami elektrod otulonych (złożonych z metalowego rdzenia i otuliny):

  • Elektrody rutylowe (R) – uchodzą za najpopularniejsze. Ceni się je za łatwe i uniwersalne zastosowanie oraz wydajność. Umożliwiają pracę w wielu pozycjach. Elektrody rutylowe zapewniają spoinę z gładkim licem, choć dość kruchą i wygodne usunięcie żużlu. Często używa się ich do prac hobbystycznych. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jaka spawarka do domu będzie najlepsza, to pomyśl także o zakupie elektrod rutylowych.
  • Elektrody celulozowe (C) – stosuje się je głównie w trudnych warunkach, np. na wolnym powietrzu. Nie wymagają suszenia. Nadają się do łączenia metalowych elementów we wszystkich pozycjach, nawet pionowo – z góry na dół. Nie wpływają na nie wahania temperatury czy zmiany pogody. Powstała z użyciem elektrody celulozowej spoina nie jest jednak zbyt mocna.
  • Elektrody zasadowe (B, zwane również niskowodorowymi) – stanowią przeciwieństwo elektrod rutylowych pod względem składu chemicznego, głównie niskiej ilości wodoru. Otulina zawiera fluoryt, a także węglany magnezu i wapnia, co powoduje, że elektrody trzeba wysuszyć przed przystąpieniem do spawania. Za pomocą sprzętu spawalniczego wyposażonego w elektrodę zasadową uzyskasz solidną, odporną na pękanie spoinę. Są to najlepsze elektrody do spawania grubych i sztywnych elementów metalowych.
  • Elektrody kwaśne (A) – charakteryzują się sporą uniwersalnością, ponieważ pasują do spawania prądem przemiennym i stałym z biegunowością ujemną. Dzięki nim uzyskasz gładką i płaską spoinę o niezbyt wielkiej wytrzymałości. Są świetne w pozycjach podolnej i nabocznej. Przeważnie nie trzeba ich suszyć.
  • Elektrody specjalne – elektrody spawalnicze (np. rutylowo-celulozowe RC, rutylowo-zasadowe RB), które charakteryzują się połączeniem różnych właściwości. Ich zastosowanie wiąże się zwykle z konkretnymi materiałami.

Elektrody rutylowe: do czego służą?

Wymienione na początku elektrody rutylowe to łatwe w użyciu akcesoria. Poradzisz sobie z nimi nawet wtedy, jeśli dopiero nabierasz doświadczenia w spawaniu. Swoją uniwersalność zawdzięczają możliwości spawania zarówno prądem stałym (o biegunowości ujemnej na elektrodzie), jak i przemiennym. Nie powodują rozprysków i szybko się topią. Pamiętaj, aby je prawidłowo przechowywać. Nie będą wtedy wymagały suszenia. Stanowią doskonałe rozwiązanie do łączenia cienkich elementów i wykonywania krótkich spawów.

Wybierz najlepsze elektrody do spawania

Najlepsze elektrody do spawania to takie, które prawidłowo dobrano do obrabianego materiału i pozycji spawania. Miej zawsze na uwadze także jakość spoiny. Zastanów się, czy musi być ona wyjątkowo odporna na czynniki zewnętrzne i mieć gładkie lico, czy jej wysoka jakość nie jest aż tak konieczna. W spawaniu MMA duże znaczenie ma również średnica elektrody spawalniczej. Przyjmuje się, że powinna być nieco mniejsza od grubości spawanego materiału albo spoiny. Typowe średnice rdzenia wynoszą:

  • 1,6 mm,
  • 2 mm,
  • 2,5 mm,
  • 3,2 mm,
  • 4 mm,
  • 5 mm,
  • 6 mm.


Producenci elektrod otulonych zobowiązani są do zamieszczania na każdej etykiecie oznaczeń zarówno norm europejskich (PN-EN/ISO), jak i amerykańskich (AWS). W obydwu przypadkach elektroda otulona oznaczona jest wielką literą E. Na opakowaniu zawsze muszą się znaleźć informacje o średnicy oraz długości elektrod spawalniczych.

Spawanie domowe: jakie elektrody wybrać?

Prace w przydomowym warsztacie, garażu lub na działce mogą niekiedy wymagać użycia spawarki, a nawet zestawów spawalniczych. Najstarsza i popularna metoda MMA, wymagająca zastosowania elektrody otulonej, doskonale sprawdza się podczas drobnych i bardziej zaawansowanych prac montażowych. Najczęściej wykorzystuje się do nich uniwersalne elektrodyrutylowe ER 146.

Jakie elektrody spawalnicze nadają się do stali nierdzewnej?

Spawanie stali nierdzewnej wymaga starannego dobrania właściwych elektrod. Nierdzewne konstrukcje znajdują się zwykle w środowisku sprzyjającym rdzewieniu, dlatego spaw także musi być wytrzymały na działanie wilgoci. Istnieje kilka popularnych oznaczeń elektrod spawalniczych do stali nierdzewnej. Należą do nich m.in.:

  • 308 – popularne w rzemiośle, budownictwie i przemyśle chemicznym,
  • 316 – popularne w przemyśle chemicznym, petrochemicznym i stoczniowym,
  • 309 – popularne w przemyśle petrochemicznym i ceramicznym,
  • 310 – popularne w przemyśle hutniczym, energetycznym i budownictwie.


Pamiętaj, że dobierając elektrodę do spawania stali, musisz koniecznie brać pod uwagę jej rodzaj (np. austenityczna, kwaso- lub żaroodporna). Znaczenie mają również średnica elektrody, pozycja spawania i jego napięcie.