Druty spawalnicze

Zainspiruj się blogiem expondo

Drut spawalniczy: z czego jest zrobiony?

Jeżeli zajmujesz się łączeniem metali metodami MIG/MAG lub TIG, potrzebny Ci będzie drut do spawania. Odpowiednie akcesoria spawalnicze pozwolą na łatwą i szybką pracę. Druty spawalnicze zrobione są z materiałów, które powinny odpowiadać parametrom spajanych materiałów. W przypadku spawania stali niestopowych, stali konstrukcyjnych, stali do rur, drobnoziarnistych stali konstrukcyjnych czy stali do budowy statków stosuje się zwykle miedziowane druty. Zawierają w składzie oprócz żelaza również węgiel, krzem i mangan.

Do spawania aluminium odpowiednie będą zaś druty aluminiowe z domieszką magnezu. Natomiast stal niedrzewna wymaga drutów austenitycznych lub ferrytycznych. Zrobione są z żelaza wzbogaconego m.in. ferrytem, chromem, manganem, miedzią, niklem czy molibdenem. Z racji, że uszlachetniające dodatki wpływają na trwałość spoiny, niezwykle istotne jest trzymanie się specyfikacji danego drutu. Jeżeli musisz połączyć dwa elementy o nieco odmiennych właściwościach, trzeba wybrać drut o parametrach bardziej pasujących do „słabszego” materiału.

Drut do migomatu – czym kierować się przy wyborze?

Profesjonalne spawarki MIG MAG wymagają drutu nawiniętego na bęben. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca przebiega płynnie i bez przestojów. W ofercie expondo.pl znajduje się szeroka gama modeli drutów uznanej marki Esab. Oferowane są w szpulach ważących od 5 do 18 kg. Dobór odpowiedniego rozmiaru zależy od wielkości spawarki oraz planowanego zakresu prac.

Jak dobrać drut spawalniczy?

Kwestią niezwykle istotną – oprócz składu chemicznego – jest właściwa średnica drutu do spawania. Powinna ona zapewniać odpowiedni przepływ prądu z końcówki do drutu. Za duży rozmiar drutu spowoduje zbyt nasiloną moc podawania. Pojawią się przestoje spowodowane poślizgami i blokowaniem końcówki. Natomiast za mały drut wywoła powstanie łuku. Doprowadzi on do erozji końcówki, a następnie do jej połączenia się z drutem.

Rozmiar drutu dobiera się w następujący sposób:

  • do materiałów o grubości maksymalnej 1 mm: drut o średnicy 0,8 mm,
  • do blach o grubości od 2 do 8 mm: drut o średnicy 1,2 mm,
  • do elementów o grubości od 8 do 16 mm: drut o średnicy 1,6 mm,
  • do blach o grubości ponad 16 mm: drut o średnicy 2 mm.


Pamiętaj przy tym, że przy użyciu cienkiego drutu uzyskasz generalnie większą głębokość oraz gęstość wtopienia.

Druty do spawania: rodzaje i kryteria wyboru

Również rodzaj spawania ma wpływ na typ drutu, jaki wybierzesz. Ze względu na konstrukcję i zastosowanie wyróżnia się następujące rodzaje drutów:

  • drut lity używany do metod MIG/MAG oraz TIG, który wymaga stosowania gazów osłonowych,
  • drut rdzeniowy wykorzystywany do metody FCAW (Flux Cored Arc Welding), niewymagający gazów osłonowych.


Do spawania metodą FCAW używa się drutu wypełnionego specjalnym proszkiem, który podczas topienia wytwarza ochronne gazy. Metoda ta umożliwia zatem łatwe spawanie na zewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo nie wymaga dużych umiejętności i jest bardzo wydajna. Druty rdzeniowe są jednak droższe od tradycyjnych. Spawarka musi posiadać też możliwość zmiany biegunowości.

Drut do spawania gazowego: czym się charakteryzuje?

Druty lite do spawania gazowego powinno się wybierać zgodnie z ich przeznaczeniem. Podczas pracy metodą MAG, czyli z użyciem gazów aktywnych (np. tlenu lub dwutlenku węgla), użyj modeli do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Jeżeli masz zamiar spawać aluminium, miedź, magnez, metale i stopy nieżelazne, zastosuj natomiast metodę MIG. Jaki gaz do migomatu wybrać? Druty do łączenia wymienionych materiałów wymagają użycia gazów obojętnych, np. argonu czy helu.

Spawanie stali nierdzewnej: wybierz odpowiednie narzędzia

Omawiana wcześniej metoda FCAW oraz spawanie elektrodą otuloną (MMA) ze względu na niższą jakość spawu nie są polecane do stali nierdzewnej. Powinno się je stosować wyłącznie awaryjnie oraz w przypadku pracy na wolnym powietrzu. Generalnie spawanie stali nierdzewnej jest dość problematyczne i wymaga zastosowania drutów o parametrach najbardziej zbliżonych do rodzaju łączonego materiału. Najszybciej spawa się metodą MIG, ponieważ generuje ona najmniej postojów. Dzięki temu, że drut do spawania nierdzewki podawany jest na bieżąco z podajnika zintegrowanego z palnikiem, osoba spawająca ma też wolną drugą rękę.

Najlepsze pod względem jakościowym jest spawanie z użyciem elektrody wolframowej, czyli metoda TIG. Dzięki niej osiągniesz spoinę o bardzo wysokiej jakości, łącząc nawet cienkie blachy ze stali nierdzewnej. Technika ta wymaga jednak sporego doświadczenia i nie jest polecana amatorom. Chociaż metodą TIG można spawać bez spoiwa, to wykorzystanie drutu pozwala powiększyć spaw i wpłynie na jego większą trwałość.

Drut spawalniczy do TIG-a: na co zwrócić uwagę?

Do spawania metodą TIG potrzebujesz prostych drutów o około metrowej długości. Nie nadają się one do spawania innymi metodami. Podczas pracy jedną ręką prowadź uchwyt spawalniczy z elektrodą, a drugą przysuwaj do niego drut. Spawarka TIG może działać też z wykorzystaniem drutów na szpulach dedykowanych metodom MIG/MAG. Praca wymaga jednak zastosowania specjalnego podajnika drutu. Również i w tym wypadku podczas pracy konieczne jest manewrowania obiema rękami.