Prostowniki

Zainspiruj się blogiem expondo

Prostowniki samochodowe MSW w ofercie sklepu expondo

Niska temperatura, włączone światła na noc, a także zwykłe zużycie – to wszystko sprawia, że akumulator w Twoim samochodzie prędzej czy później może się rozładować. Na szczęście nie musisz kupować nowego. Wystarczy, że postawisz go na nogi z prostownikiem samochodowym marki MSW.

W ofercie sklepu expondo znajdziesz profesjonalne ładowarki do akumulatorów, które sprawdzą się nie tylko w warsztatach, ale i prywatnych garażach. Z prezentowanymi urządzeniami skutecznie i bezpiecznie naładujesz baterie w aucie osobowym, ciężarówce, motocyklu, skuterze, a nawet łodzi.

Prostowniki MSW to świetna propozycja dla mechaników i zawodowych kierowców, ale także miłośników dalekich podróży. Dzięki nim nie musisz się martwić, że zabraknie Ci prądu do zasilania innych urządzeń za pośrednictwem przetwornic samochodowych. Nie pozostaje więc nic innego, jak zdecydować się na prostownik do akumulatora MSW.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem prostownika samochodowego?

Zakupu ładowarki do swojego warsztatu czy garażu nie należy pozostawiać przypadkowi. Maszyny te powinny być dobrane zgodnie z parametrami akumulatorów, które będą obsługiwać. Dlatego więc sprawdź, jakie baterie masz swoich wozach lub zastanów się, jakie pojazdy chcesz naprawiać w swoim warsztacie.

O jakich parametrach tutaj mowa? Chodzi głównie o napięcie znamionowe baterii. Może się ono różnić w zależności od rodzaju pojazdu. Najpopularniejsze są akumulatory 12 V stosowane w większości samochodów osobowych. Wersje 6 V znajdziesz głównie w motocyklach, ale i w starszych modelach aut. Akumulatory 24 V zasilają samochody ciężarowe, chociaż obecnie są to przeważnie dwie baterie 12 V połączone szeregowo.

Jakie to ma znaczenie przy zakupie prostownika samochodowego? Kupując ładowarkę dla siebie, upewnij się, że jej napięcie wyjściowe jest takie samo, jak napięcie znamionowe akumulatora. Próba podłączenia prostownika o innym napięciu może doprowadzić do uszkodzenia elektryki w aucie, a nawet do wybuchu baterii!

Jeśli nie masz pewności co do napięcia znamionowego akumulatora, to masz dwa wyjścia. Pierwsze wymaga użycia specjalnych narzędzi pomiarowych, do sprawdzenia tej wartości. Do zastosowania drugiego rozwiązania potrzebujesz prostownika automatycznego, który sam dobierze odpowiednie napięcie.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem prostownika samochodowego?

Wspominaliśmy już o tym, jak istotne jest napięcie wyjściowe ładowarki. Jednak nie jest to jedyny parametr, który warto mieć na uwadze. Chcąc Ci ułatwić zakup i porównywanie poszczególnych modeli, przygotowaliśmy listę najważniejszych atrybutów. O czym więc musisz pamiętać przy wyborze prostownika do akumulatora?

  1. Prąd ładowania – wartość wyrażona w amperach i podawana na dwa sposoby – prąd szczytowy i prąd skuteczny. Ciebie interesuje ten drugi. Do efektywnego ładowania prąd skuteczny powinien wynosić 1/10 pojemności akumulatora np. do baterii 80 Ah najlepszy będzie prąd 8 A.

  1. Waga i wymiary – wpływają na wygodę użytkowania. Małe modele, mieszczące się w bagażniku, przydadzą Ci się, jeśli często jeździsz w trasę. Z kolei większe prostowniki samochodowe warto kupować do garaży i warsztatów. Warto przy tym sprawdzić, czy są wyposażone w uchwyty oraz kółka.

  1. Funkcja rozruchu – bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza gdy Ci się spieszy. Pozwala z poziomu prostownika dostarczyć wystarczająco dużo prądu do samochodu, aby ten od razu odpalił. Sprawdza się w sytuacjach kryzysowych.

  1. Funkcja BOOST – służy do przyspieszania wielogodzinnego ładowania baterii.

Ponadto warto także sprawdzić, jak wygląda panel sterowania prostownika do akumulatora. Każdy parametr powinien być na nim dobrze widoczny, a pokrętła i przyciski łatwe w użyciu. Warto też wybierać modele z uchwytami na przewody. Dzięki nim kable są zawsze zwinięte i nie leżą luzem na podłodze.

Jaki prostownik samochodowy wybrać – mikroprocesorowy czy zwykły?

Szukając prostownika do auta dla siebie, natkniesz się na kilka różnych rodzajów. To, który wybierzesz, zależy od budżetu, jaki masz przygotowany oraz Twoich potrzeb. Najpopularniejsze są ładowarki do akumulatorów zwykłe i mikroprocesorowe. Czym się różnią?

Prostowniki zwykłe, czy też standardowe lub transformatorowe, są bardzo proste w swojej budowie. Nie posiadają elektroniki, a dobieranie parametrów ładowania odbywa się ręcznie. Przekłada się to na ich stosunkowo niską cenę. Z drugiej strony nie oferują takiej funkcjonalności, jak modele mikroprocesorowe. Wymagają stałej kontroli, aby uniknąć przeładowania baterii i nadają się głównie do akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Prostowniki mikroprocesorowe nazywane są również automatycznymi. Wynika to z faktu, że same dobierają odpowiednie parametry ładowania. Dzięki temu masz pewność, że akumulator dostaje właściwą dawkę prądu. Mają również wiele praktycznych funkcji, jak automatyczne wyłączanie po naładowaniu, rozruch czy BOOST. Z tego powodu są również nieco droższe niż modele transformatorowe.

Jak widzisz, prostowniki mikroprocesorowe dają o wiele większe możliwości niż tradycyjne ładowarki. Są łatwiejsze w obsłudze, mniej awaryjne, a do tego chronią baterię w Twoim samochodzie.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

Masz już wybrany prostownik? To świetnie! Nie pozostaje więc nic innego, jak podłączyć go do akumulatora. Robiąc to, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Bez tego, możesz uszkodzić nie tylko baterię, ale i całe auto! Jak prawidłowo podłączyć prostownik do akumulatora?

  1. Sprawdź, czy możesz odłączyć baterię od samochodu. W starszych modelach możesz to zrobić bez przeszkód. Nowsze auta mają zwyczajnie zbyt dużo elektroniki, więc odłączenie akumulatora może spowodować awarię. Niezbędne informacje znajdziesz w instrukcji pojazdu.

  1. Aby odłączyć baterię, użyj klucza lub śrubokręta ze swojego zestawu narzędzi samochodowych i poluzuj śruby w klemach. Teraz ściągnij uchwyt z (+), a następnie ten oznaczony (-). W razie potrzeby wytrzyj wyprowadzenia baterii szmatką.

  1. Prostownik podłącz zgodnie z zasadą „plus do plusa, minus do minusa” zaczynając od bieguna dodatniego. Wystarczy, że mocno zaciśniesz klemy na wyprowadzeniach. W prostownikach czerwona klema oznacza „plus”, a czarna „minus”.

  1. Jeśli nie masz ładowarki automatycznej, ustaw prąd ładowania na poziomie 1/10 całkowitej pojemności baterii. W prostownikach mikroprocesorowych odpowiednia wartość określa się sama.

  1. Podłącz ładowarkę do prądu i pozwól jej pracować, aż naładuję akumulator. Zwykle zajmuje to ok. 10-12 godz.

I to tyle, nic trudnego. To prawie tak proste, jak tankowanie auta z dystrybutorów paliwa. Teraz nie pozostaje Ci nic, tylko czekać, aż Twój samochód znów będzie gotowy do trasy.

Wybierz profesjonalne prostowniki od MSW!

Niemiecka marka MSW to producent wysokiej jakości narzędzi i maszyn stosowanych nie tylko przez doświadczonych mechaników, ale i amatorów oraz hobbystów. Jej inżynierowie dołożyli wszelkich starań, aby prostowniki samochodowe zapewniały właściwą wydajność, a także łatwość obsługi. Jeśli szukasz też innych sprzętów do swojego warsztatu, to zapoznaj się z ofertą blokad rozrządu od MSW.

Sprawdź też korzyści, jakie daje expondo. Zamawiając w naszym sklepie, zyskujesz nie tylko profesjonalne produkty, ale i 3-letnią gwarancję oraz darmową wysyłkę! Co więcej, jeśli z jakichś powodów zechcesz zrezygnować z zamówienia, to masz na to aż 30 dni! Nie czekaj i zrób zakupy z expondo!