Kompresory

Zainspiruj się blogiem expondo

Kompresory MSW do warsztatów, malowania i nie tylko!

Sprężarki powietrza są podstawą każdego warsztatu samochodowego. Służą do zasilania narzędzi i urządzeń pneumatycznych, a także pozwalają szybko oczyścić stanowisko z wiórów, kurzu itp. Jeśli często korzystasz ze sprzętów na sprężone powietrze lub chcesz zacząć je stosować, to w Twojej pracowni nie może zabraknąć kompresora marki MSW.

Prezentowane urządzenia wyróżniają się parametrami, które docenią zarówno profesjonalni mechanicy, jak i amatorzy motoryzacji. Stanowią świetne uzupełnienie sprzętu wulkanizacyjnego i lakierniczego każdego warsztatu. Dlatego warto przyjrzeć im się bliżej, aby wybrać model najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

Do czego służy kompresor powietrza?

Wiesz już, że kompresory samochodowe znajdują zastosowanie w warsztatach motoryzacyjnych. Ale czy wiesz, do czego dokładnie możesz je wykorzystać? Zakres prac jest naprawdę szeroki i wykracza poza warsztaty samochodowe. Ale do rzeczy. Do czego wykorzystasz sprężarkę powietrza?

Maszyny na sprężone powietrze stosuje się przeważnie do zasilania narzędzi pneumatycznych. Mowa tutaj o szerokiej gamie wiertarek, szlifierek, kluczy, smarownic i nie tylko. Stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych elektronarzędzi. Za ich pomocą szybko, wydajnie i łatwo obrobisz różne materiały: od drewna, przez tworzywa sztuczne, aż po metal.

Kompresory bardzo często służą też do pompowania różnych przedmiotów. Do tego potrzebujesz specjalnego pistoletu z manometrem, czyli miernikiem ciśnienia. Za jego pomocą napompujesz m.in. koła w samochodzie, ale i w rowerze, przyczepie czy motocyklu.

Kolejnym obszarem zastosowań kompresorów powietrza jest lakiernictwo. Podłączysz do nich pistolety do malowania, w celu równomiernego nałożenia farby na karoserię auta. Co więcej, w sprzedaży są dostępne pistolety pneumatyczne służące do malowania ścian. Znacząco przyspieszą one prace remontowe budynków.

Skoro o remontach mowa, to sprężarki również tam się przydadzą. Pozwolą one zasilić budowlane pistolety do gwoździ, którymi stworzysz konstrukcje szkieletowe. Podobne narzędzia pneumatyczne są również stosowane do produkcji mebli i ich tapicerowaniu.

Poza wyżej wymienionymi obszarami kompresory samochodowe przydają się też do innych celów. Za ich pomocą szybko zdmuchniesz wióry i kurz, które powstały podczas obróbki drewna. Pozbędziesz się też liści, które wleciały Ci do garażu.

Jaki jest lepszy kompresor: olejowy czy bezolejowy?

To pytanie dręczy niejednego mechanika, zarówno amatora, jak i profesjonalistę. Odpowiedź zależy od tego, do czego jest Ci potrzebny kompresor. Gdy już się nad tym zastanowisz, możesz dokonywać wyboru. Chętnie Ci podpowiemy, jak zdecydować, który będzie najlepszy: kompresor bezolejowy czy olejowy?

Zalety i wady kompresorów bezolejowych

Pierwszy typ sprężarek, jak sama nazwa wskazuje, do funkcjonowania nie potrzebuje oleju. Oznacza to, że uzyskany strumień powietrza jest wolny od drobinek. Dlatego kompresory bezolejowe świetnie nadają się do malowania, porządkowania oraz pompowania. Są również doceniane ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary. Dzięki temu sprężarkę bez problemu postawisz np. koło stołu roboczego czy podnośnika warsztatowego.

Z drugiej jednak strony kompresory bezolejowe nie są przystosowane do pracy ciągłej. Potrzebują przerw (zwykle 50% czasu pracy), aby ochłonąć. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania maszyny i jej uszkodzenia.

Zalety i wady kompresorów olejowych

Główną zaletą kompresorów olejowych jest ich wydajność. Są one zaprojektowane z myślą o pracy ciągłej. Dlatego pozwolą malować duże powierzchnie lub obrabiać wielkowymiarowe obiekty za pomocą narzędzi pneumatycznych bez przerw.

Ma to jednak swoją cenę. Za każdym razem wydmuchiwana jest pewna ilość smaru, więc kompresory olejowe nie nadają się prac wymagających czystych efektów. Wymagają również regularnej konserwacji, wymiany filtrów oraz uzupełniania oleju, co wiąże się z kosztami. Niektórzy skarzą się również na bardzo duże wymiary i wagę. Przez to kompresory olejowe nie nadają się do każdego warsztatu.

Jak dobrać sprężarkę powietrza?

Wybór odpowiedniej sprężarki powietrza ma ogromne znaczenie podczas pracy. Musi ona być kompatybilna z narzędziami pneumatycznymi, które masz w warsztacie. W przeciwnym razie zły model nie zapewni wydajnej pracy, a w efekcie zwiększy koszty użytkowania.

Aby wybrać odpowiednią maszynę, najpierw weź pod uwagę zapotrzebowanie na powietrze swoich narzędzi. Pamiętaj, żeby uwzględnić wszystkie urządzenia na sprężone powietrze, które zechcesz podłączyć do sprężarki. Istotny jest również fakt, czy sprzęty będą używane pojedynczo, czy w większej liczbie. Gdy to zrobisz, porównaj zapotrzebowanie na powietrze z wydajnością kompresora samochodowego. Obie wartości powinny być przynajmniej takie same. Najlepiej jeśli sprężarka zapewnia nieco więcej powietrza.

Sprawdź również, jakie ciśnienie robocze generuje sprężarka. Musi ono być takie same, jak podają dane techniczne narzędzia pneumatycznego. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie działało poprawnie. Zbyt małe ciśnienie nie pozwoli uzyskać pożądanych osiągów, a zbyt wysokie będzie zwyczajnym marnotrawstwem energii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kompresora powietrza?

Niezależnie od tego, czy kupujesz kompresor powietrza, spawarkę wielofunkcyjną czy inną maszynę do warsztatu, przed ich zakupem warto przyjrzeć się parametrom każdego modelu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wytypować najlepsze urządzenie do Twojego warsztatu. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie kompresora samochodowego?

  1. Wydajność – czyli, ile litrów sprężonego powietrza w ciągu godziny jest w stanie wygenerować maszyna.

  1. Maksymalne ciśnienie robocze – jak już wspominaliśmy, informacja przydaje się przy doborze sprężarki do narzędzia pneumatycznego.

  1. Pojemność zbiornika – w nim magazynowane jest powietrze pod ciśnieniem. Im większy zbiornik, tym do dłuższych prac nada się urządzenie.

  1. Moc – określa, z jaką efektywnością pracuje sprężarka. Mocniejsze maszyny są też lepiej przystosowane do długiego użytkowania.

Nie zapominaj też o własnej wygodzie, szczególnie jeśli kupuj małe kompresory bezolejowe. Sprawdź, czy posiadają kółka oraz uchwyty, dzięki którym łatwo przeniesiesz maszynę z miejsca na miejsce.

Postaw na profesjonalne narzędzia marki MSW i zamów kompresor już dziś!

Jeśli szukasz sprężarki powietrza nawet do najbardziej wymagających prac, to MSW ma dla Ciebie coś idealnego. Prezentowane kompresory są trwałe, wydajne i łatwe w użyciu. Świadczą o tym duża uwaga, z jaką do zaprojektowano maszyny oraz wysoka jakość wykonania. O skuteczności zarówno sprężarek, jak i innych produktów MSW m.in. zestawów narzędzi samochodowych, przekonało się już wiele osób. Zamów kompresor dla siebie i dołącz do grona zadowolonych klientów!

Jeśli zrobisz zakupy w expondo, to dostaniesz coś więcej, niż produkty wysokiej jakości. Otrzymasz od nas również 3 lata gwarancji na cały asortyment. Zapewniamy też darmowe wysyłki i zwroty oraz 30 dni na rezygnację. Takiej oferty nie możesz odrzucić!